Matematyka w grach komputerowych. 4 wskazówki dotyczące wyboru slotów wideo

Każdą grę losową można ocenić pod względem prawdopodobieństwa wygranej. Rzut monetą ma 50% szans na wygraną, podczas gdy gra w ruletkę ma tylko 2,7% szans na wygraną. Oszacowanie szans na wygraną w automatach do gry jest bardziej skomplikowane, ponieważ mają one różną liczbę symboli, bębnów, linii i kombinacji nagród. Ale aby wybrać odpowiedni slot wideo dla udanej gry, nie trzeba nurkować w nudne obliczenia matematyczne. Odpowiedzialni twórcy gier dostarczają graczom wszystkich niezbędnych informacji na temat maszyny – trzeba tylko nauczyć się je poprawnie odczytywać.

Lifehack #1. Zwróć uwagę na RTP.

Return to Player, czyli stopa zwrotu z automatu – jedna z kluczowych cech slotu. Wskazuje on średnią wygraną w stosunku do zakładu i zawsze jest mniejszy niż 100%. Nie oznacza to, że każdy gracz jest bez grosza przy duszy. RTP odzwierciedla ogólną statystykę opartą na milionach obrotów. Niektórzy tracą fortuny podczas długich godzin bezskutecznej gry, podczas gdy los gracza uśmiecha się już po pierwszym zakręceniu. Niemniej jednak, im wyższy poziom zwrotu z automatu, tym większe szanse na zdobycie kombinacji nagród.

Najlepsi producenci automatów do gier wideo ustalili pewien standard, zgodnie z którym RTP nowoczesnych automatów do gier waha się w granicach 95-97%. Jest to wskaźnik, którym należy się kierować przy wyborze automatów do gry. Wartości Return to Player są zawsze wymienione na oficjalnych stronach deweloperów i są często zawarte w opisach gier w kasynach online.

Istnieją gry, w których procent zwrotu jest wyższy. Na przykład w kolekcji cypryjskiego studia Synot Games znajduje się wiele slotów z RTP 98%. Są tu takie tytuły od liderów branży: Couch Potato od Microgaming, Blood Suckers od NetEnt, Cosmic Quest II Mystery Planets od Rival, Jokerizer Slot od Yggdrasil Gaming. W kolekcji Net Entertainment jest również obecna gra Jackpot 6000 ze stopą zwrotu 98,86%, ale rekordzistą jest uważany za slot w 2011 roku Mega Joker. Jego RTP wynosi 99%!

W niektórych przypadkach w opisie automatów do gry nie podaje się konkretnej liczby, lecz zakres wartości. Czasami oznacza to, że kasyno online ma prawo do samodzielnej korekty RTP w określonym przedziale czasowym. Spośród nowych kafelków taka funkcja występuje w Gangster Paradise od Novomatic (88-97,2%). W tym przypadku należy zachować szczególną ostrożność podczas prowadzenia gry na stronie wirtualnych kasyn.

Częściej jednak zakres zmienny pokazuje rozkład wygranych w trybie standardowym i w grze bonusowej. Jest to charakterystyczne dla nowoczesnych slotów, w których liczba bębnów lub kombinacji wygrywających zwiększa się po zdobyciu nagród. Na przykład, freespiny w grze Vikings Unleashed Megaways automatycznie zwiększają RTP z 96,5% do 96,91%. W Gorilla Go Wilder gra zaczyna się od skromnego poziomu 92,03%, ale w miarę zdobywania bonusów RTP osiąga 97,04%.

Lifehack #2. Sprawdź zmienność

Zmienność to kolejna ważna cecha przy wyborze video slotu. W opisie urządzenia jest ona podana w kolumnie Zmienność i oznaczona jako Wysoka (wysoka), Średnia (średnia) lub Niska (niska). Zmienność pozwala oszacować poziom ryzyka dla danego slotu. Bardziej ryzykowne gry sugerują rzadkie, ale duże wygrane, mniej ryzykowne gry sugerują częste, ale małe wypłaty. Jak mówi przysłowie: kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana.

Wybór poziomu zmienności automatu zależy od stylu gry, jaki preferuje gracz. Hardcorowi gracze preferują sloty o wysokiej zmienności. Są oni gotowi kręcić bębnami godzinami w nadziei na zdobycie dużego wyniku, który z nawiązką zrekompensuje wszystkie poprzednie zakłady. Zwykli gracze czerpią większą przyjemność z faktu wygrywania. Pozytywne emocje w nich wywołują wszelkie kombinacje nagród, a nie nagrody pieniężne za nie. Dla początkującego gracza najlepszym wyborem jest automat o średniej zmienności.

Automaty o wysokiej zmienności można rozpoznać po dużych kwotach jackpotów za najbardziej wartościowe kombinacje. Wśród znanych na całym świecie hitów, gry o wysokiej zmienności to Dead or Alive, Book of Ra, Vikings, Fruit Warp, Montezuma i Reel Steel. Popularne sloty o niskim opóźnieniu to Starburst, Motörhead, Invisible Man, Spartacus, Space Wars, Jack Hammer 2, Frog Grog i wiele innych.

Lifehack #3. Zapoznaj się z tabelą wypłat

Doświadczony hazardzista nigdy nie zasiadłby do automatu bez wcześniejszego zapoznania się z tabelą wygranych. Tabela wypłat jest skarbnicą informacji o slotach wideo. Możesz ją otworzyć, klikając ikonę i (Informacje) w menu dowolnej gry. Informacje te są zwykle wyświetlane w oknie podręcznym. Tabela przedstawia wartość każdej wygrywającej kombinacji. Czasami jest ona podawana jako wartość bezwzględna dla wybranego zakładu, a czasami jako współczynnik.

Informacje te pozwalają oszacować szanse na uzyskanie dużej wygranej, a także pośrednio wskazują na poziom zmienności slotu. Im więcej kombinacji wiąże się z wypłatą znaczących nagród, tym większe ryzyko gry. I odwrotnie, im skromniejsze są liczby w tabeli wygranych, tym częściej gracz będzie zbierał kombinacje wygranych podczas kręcenia bębnami.
Tabela wypłat ułatwia poruszanie się po grze i koncentrowanie się na zdobywaniu bardziej wartościowych symboli, a tym samym na czerpaniu większej przyjemności z rozrywki online. Jest to swego rodzaju zbiór zasad, bez znajomości których gra na bębnach zamienia się w nudną mechaniczną robotę. Tabela wypłat zawiera również informacje o znakach specjalnych (scatter i wild) oraz o warunkach uzyskania premii.

Lifehack #4. Wypróbuj wersję demonstracyjną

Aby wybrać automat do gry, nie jest konieczne granie na pieniądze. Obecnie najlepsi twórcy gier oferują darmowe wersje swoich automatów wideo. Portfele gier są publikowane na oficjalnych stronach internetowych firm i są dostępne dla każdego. Ta metoda wyboru slotu jest jednak bardziej odpowiednia dla doświadczonych graczy, którzy mają już preferencje co do gier należących do konkretnego producenta. Główną wadą tego wyszukiwania darmowych automatów do gry jest ograniczony wybór tytułów. Dla graczy, którzy słabo znają nazwy studiów, serwisy rozrywkowe mają duże kolekcje darmowych automatów do gry.

Różnorodne filtry pozwalają na sortowanie automatów według tematu, liczby bębnów i linii wypłat, poziomu zmienności itp. Podczas darmowej gry demo gracz może ocenić fabułę i grafikę gry, częstotliwość występowania kombinacji nagród i funkcji bonusowych, aby dokładnie zrozumieć zasady i zobaczyć tabelę wypłat. Najlepsze dema automatów do gry można porównać do zwykłych gier online, które są w stanie zachwycić gracza grą bez dodatkowej zachęty w postaci prawdziwych stawek.